Przejdź do treści
Wszystkie artykuły

Eksploatacja15 min czytania

Spalanie Mercedes W124 - porównanie silników, koszty paliwa i rzeczywiste zużycie

W skrócie

Mercedes W124 to klasyczny model samochodu osobowego produkowany w latach 1984-1996, dostępny w wersjach Sedan, Kombi, Coupe i Cabrio, w tym sportowej gama AMG. W ramach tej analizy przedstawiam rzeczywiste zużycie paliwa dla każdego silnika, w tym 2.0L, 2.5L, 3.0L oraz 5.0L V8, z podziałem na tryby jazdy miejską i autostradową. Porównuję koszty eksploatacji ze względu na cenę paliwa wynoszącą 6,80 zł za litrowy 95 OK, uwzględniając średnie zużycie od 7,2 do 14,5 litra na 100 km. Ujawniam, że najtańszym wariantem pod względem zużycia jest 2.0L z manualną skrzynią, natomiast najdroższym pozostaje 5.0L V8 AMG z automatem. Całkowite koszty eksploatacji w 2026 roku różnią się o ponad 3 tys. zł rocznie między najkorzystniejszym a najgorszym wyborem.

Mercedes W124 - przegląd modeli i dostępnych silników

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Mercedes W124 powstał w latach 1984-1996 jako jedna z najbardziej trwałych generacji klasy średniej. Model ten oferuje cztery typy nadwozia, a Sedan oferuje najwięcej raportów spalania (728), co czyni go najlepiej udokumentowanym pod względem zużycia paliwa.

Produkcja samochodów z serii W144 rozpoczęła się w 1984 roku, a najpóźniejsze egzemplarze tego modelu wypadły z produkcji w 1996 roku. W ramach tej generacji dostępne są cztery podstawowe warianty nadwozia, które różnią się nie tylko konstrukcją, ale i charakterystyką eksploatacyjną.

  • Sedan - podstawowa wersja z największą bazą danych spalania
  • Kombi - rozszerzona przestrzeń ładunkowa, 113 raportów
  • Coupe - sportowa konstrukcja nadwozia
  • Cabrio - otwarta wersja, 3 raporty spalania

Wersja Sedan z 728 zgłoszeniami spalania stanowi największą bazę danych dla analizy zużycia paliwa w 2026 roku. Dla porównania, Kombi charakteryzuje się 113 raportami, co wskazuje na podobną ilość danych, choć nieco mniejszą liczbę niż podstawowy sedan. Typy Coupe i Cabrio oferują znacznie mniejszą liczbę raportów, co może ograniczać precyzję szacunków zużycia.

Rodzaj silnikaMoc [KM]Zakres dostępny
2.0 D72Najniższa moc
2.5 D90-113Diesel
2.5 T113Turbo
3.0 D109-136Diesel
3.0 TD143-147Turbo wysokoprężny
6.0 AMG381Najwyższa moc

Dostępne jednostki napędowe W124 rozciągają się od najniższej mocy 72KM (2.0 D) do maksymalnej 381KM (6.0 AMG). Dla jednostki benzynowej gwałtowny skok mocy obserwuje się w wersji AMG, która reprezentuje szczyt tej generacji pod względem wytrzymałości i dynamiki. Dla jednostki diesla zakres mocy oscyluje pomiędzy 72KM a 279KM, co czyni te jednostki bardziej ekonomicznymi w codziennej eksploatacji.

Wersja AMG dostępna jest dla Sedan (1993-1994), Kombi (1993-1996), Coupe (1993-1996), Cabrio (1992-1997), co odzwierciedla strategiczne podejście Mercedesa do rynku sportowego. Jednocześnie dostępne są jednostki benzynowe od 2.0 do 5.0 litra oraz jednostki diesla od 2.0 D do 3.0 D, co zapewnia szeroką gamę opcji dla różnych potrzeb kierowcy.

Wersja napęd na cztery koła dostępna jest dla niektórych jednostek 3.0 i 2.6, co wymaga uwzględnienia dodatkowych kosztów eksploatacji. System napędu 4MATIC wprowadza większe zużycie komponentów mechanicznych, a także zwiększa masę pojazdu, co może mieć wpływ na charakterystykę spalania. Przed wyborem modelu z napędem AWD zaleca się dokładne sprawdzenie historii serwisowej.

2.0 D - ogranicza zużycie paliwa do 6,5 l/100km, co czyni go jedną z najbardziej ekonomicznych opcji w tej klasie. Dla jednostki diesla najniższą mocą jest 2.0 D z 72KM (53kW), a maksymalną - 4.2 279KM. Dla jednostki benzynowej przedział mocy waha się od 72KM do 381KM, przy czym 6.0 AMG reprezentuje szczyt tej generacji pod względem osiągów.

Silniki diesla zazwyczaj oferują niższe spalanie, ale mogą wiązać się z wyższymi kosztami utrzymania. Dla porównania, najniższe spalanie dla jednostki diesla to 6,5 l/100km, podczas gdy dla jednostki benzynowej najniższe wartości wynoszą 8,2 l/100km. Z drugiej strony, najwyższe wartości dla jednostki benzynowej to 23,9 l/100km dla 6.0 AMG, a dla jednostki diesla - 21,1 l/100km dla 4.2.

Rzeczywiste spalanie i koszt paliwa - najtańsze i najdroższe silniki W124

W 2026 roku najtańszą jednostką pod względem emisji jest silnik 2.0 D 72KM z 6,5 l/100km oraz 58,53 zł miesięcznego wydatku przy założeniu 1000 km. Najbardziej kosztowną opcją jest 6.0 AMG z 23,9 l/100km - 191,61 zł miesięcznie. Różnica 133,08 zł miesięcznie przy tej samej odległości stanowi istotny czynnik decyzyjny przy wyborze dostępnych jednostek napędowych.

Tabela poniżej prezentuje szczegółowe dane dla 14 najpopularniejszych jednostek napędowych, umożliwiając natychmiastowe porównanie różnic ekonomicznych w ramach jednego modelu. Czytelnik może zweryfikować, które dostępne jednostki oferują najniższe wydatki, a które wymagają znacznych nakładów na paliwo.

SilnikMoc [KM]Spalanie [l/100km]Koszt paliwa [zł]
2.0 D 72KM726,558,53
2.0 D 75KM756,861,58
2.5 D 90KM907,466,45
2.5 D 94KM947,366,16
2.5 D 113KM1136,760,34
2.5 TD 126KM1267,971,48
3.0 D 109KM1098,475,98
3.0 D 113KM1138,273,78
3.0 TD 143KM1439,686,00
3.0 TD 147KM1479,181,51
2.5 T 113KM1138,265,74
3.2 220KM22012,599,89
4.2 279KM27921,1169,16
6.0 AMG 381KM38123,9191,61

Analiza pokazuje, że każdy dodatkowy kilowat mocy wiąże się z rocznym wzrostem wydatków. Dla silnika bazowego 2.0 D 72KM (53 kW) koszt dodatkowego kW wynosi 0 zł rocznie. Dla średniej jednostki 3.0 TD 147KM (108 kW) istotny jest wzrost o 1850 zł rocznie. Najpotężniejszy 6.0 AMG 381KM generuje 4720 zł rocznego kosztu dodatkowego kW przy pełnym przejechaniu 15 000 km. Różnica między najtańszym a najdroższym silnikiem może przekroczyć 4720 zł rocznie.

  • Wersja Sedan W124 posiada największą bazę danych - 728 raportów emisji, co stanowi fundamentalny fundament dla analiz cenowych w 2026 roku
  • Silnik 2.5 T 113KM ustanawia się jako jedyny w ofercie z najniższym zużyciem wśród jednostek benzynowych - 8,2 l/100km
  • Przy zakupie W124 w 2026 roku skoncentruj się na dostępnych jednostkach z silnikami 2.0 D lub 2.5 T - to jedyne, które oferują wydatki poniżej 70 zł przy pełnym baku

Sprawdzenie VIN przed zakupem - dlaczego historia serwisowa ma znaczenie?

Historia serwisowa ujawnia daty produkcji, ewentualne modyfikacje oraz częste przyczyny awarii. Brak regularnych przeglądów może skutkować ukrytymi problemami z pompą wspomagania kierownicy - istotną usterką, której naprawa kosztuje od 1500 do 3000 zł.

Poznanie usterki przed zakupem - najczęstsze problemy w W124

Główne przyczyny awarii to problemy z pompą wspomagania kierownicy, awarie układu chłodzenia oraz nieszczelności w układzie wydechowym. Zużycie pierścieni tłokowych wymaga kosztownej wymiany i może znacząco podnieść cenę utrzymania.

ŚREDNIE ZUŻYCIE PALIWA [L100KM] W ZALEŻNOŚCI OD MOCY SILNIKA [KM]

Silniki benzynowe - które modele pielęgnują paliwo najefektywniej

Wśród wszystkich dostępnych jednostek napędowych Mercedes W124, najniższą wartość zużycia paliwa charakteryzuje silnik 2.5 T z 113 KM, który przy średnim spalaniu wynosi 8,2 l/100 km, co przekłada się na koszt 65,74 zł za 100 przejechanych kilometrów. To najoszczędniejsza jednostka w gamie benzynowej, niezależnie od typu nadwozia czy wyposażenia. Wyższe jednostki, takie jak 5.0-litrowy silnik, nie zawsze są droższe w eksploatacji - ich lepsza efektywność przy większej mocy pozwala utrzymać kontrolę nad kosztami.

SilnikMoc [kW]Spalanie [l/100km]Koszt [zł/100km]
2.5 T 113KM838,265,74
2.0 118KM879,878,26
2.2 150KM1109,273,68
3.2 220KM16212,599,89
5.0 326KM24012,297,81

Silniki benzynowe marki Mercedes w modelu W124 powstają w trzech głównych rodzinach - M102, M103 oraz M104 - które różnią się pod względem konstrukcyjnym i parametrów eksploatacyjnych. Rodzina M102 obejmuje starsze jednostki o pojemności 2.0 do 2.3 litra, charakteryzujące się prostszą konstrukcją, ale wyższą podatnością na awarie szczególnie przy przekroczonym przebiegu. Przykładem jest typowy problem z uszczelnieniem głowicy w silnikach M102 powyżej 150 000 km, co wymaga częstej diagnostyki. Wersje M103 to średniej wielkości jednostki o pojemności 2.6 do 3.4 litra, które oferują dobrą równowagę między mocą a zużyciem paliwa, ale wymagają systematycznej konserwacji układu chłodzenia. Natomiast najnowsza rodzina M104, wprowadzona w latach 80., przekształca paliwo stałe w większą efektywność dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia oraz wersjom z 24-woltową elektroniką, co czyni je jednostkami o najwyższej jakości wykonania w ramach silników benzynowych W124.

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzinami silników M102, M103 i M104 są istotne zarówno pod względem charakterystyki, jak i eksploatacji. Większy silnik nie zawsze spala więcej, co można przytoczyć jako fundamentalny fakt analizy zużycia paliwa w kontekście mocy i przeznaczenia pojazdu. Silniki M104 wymagają regularnego monitorowania ciśnienia oleju, co wynika z ich bardziej zaawansowanej konstrukcji i wyższych wymagań termicznych. Największa liczba raportów spalania dla W124 Sedan to 728, co zapewnia najwięcej wiarygodnych danych dla pasażerów, którzy planują zakup tego modelu.

Warto dodać, że przy wyborze używanego W124 z silnikiem benzynowym, priorytetem powinna być wersja 2.5 T - łączy niski koszt eksploatacji z wystarczającą mocą. Regularna wymiana oleju co 10 000 km może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 3-5%, co przekłada się na istotne oszczędności w skali roku. Unikaj jednostek M102 powyżej 150 000 km - ryzyko poważnych usterek głowicy może prowadzić do kosztownych napraw. Warto przyjrzeć się rzeczywistemu zużyciu paliwa poprzez test jazdy, aby potwierdzić autentyczność deklarowanych parametrów.

  1. Sprawdź VIN przed zakupem - historia serwisowa może ujawnić problemy z M102
  2. Zweryfikuj rzeczywiste zużycie paliwa poprzez test jazdy
  3. Sprawdź stan uszczelnień głowicy - typowy problem starszych jednostek
  4. Przeanalizuj historię wymiany oleju
  5. Zweryfikuj działanie systemu wspomagania kierownicy
  6. Sprawdź działanie kontrolki na desce rozdzielczej
  7. Przetestuj przyspieszanie pod kątem szarpania

Silniki diesla - przewaga w oszczędnościach czy ukryte koszty?

Wśród jednostek diesla dostępnych w klasycznym Mercedesie W124, najniższe zużycie paliwa charakteryzuje się model 2.0 D o mocy 72 KM. Ten silnik zużywa 6,5 litra na 100 kilometrów, co przekłada się na koszt 58,53 zł przy cenie 6,50 zł za litr. Większość pozostałych jednostek, zwłaszcza te z turbodoładowaniem, wykazuje wyższe wartości - najgłośniejszy jest 3.0 TD 147KM, którego średnie spalanie wynosi 9,1 l/100km, a roczny koszt eksploatacji to 81,51 zł.

Poniższa tabela zestawia wszystkie dostępne jednostki diesla w W124, umożliwiając bezpośrednie porównanie parametrów. Dane pochodzą z 322 zgłoszonych raportów, co stanowi solidną podstawę do oceny rzeczywistego zużycia paliwa w różnych warunkach eksploatacji.

SilnikMoc [KM/kW]Spalanie [l/100km]Koszt paliwa [zł]Liczba raportów
2.0 D 72KM72/536,558,536
2.0 D 75KM75/556,861,58156
2.5 D 90KM90/667,466,4514
2.5 D 94KM94/697,366,16109
2.5 D 113KM113/836,760,344
2.5 TD 126KM126/937,971,4829
3.0 D 109KM109/808,475,988
3.0 D 113KM113/838,273,7876
3.0 D 4MATIC 113KM113/838,576,551
3.0 D 136KM136/1007,668,549
3.0 TD 143KM143/1059,686,002
3.0 TD 147KM147/1089,181,5153
3.0 TD 4MATIC 147KM147/1089,282,851

Analiza kosztu dodatkowej mocy ujawnia istotne różnice w ekonomii eksploatacji. Dla porównania, 2.0 D 72KM występuje z mocą 53 kW, podczas gdy 3.0 D 113KM oferuje 83 kW - różnica 30 kW. Przy założeniu rocznego przebiegu 15 000 km i średnim spalaniu 7,6 l/100km, dodatkowy koszt wynosi około 1 080 zł rocznie. Wzór na taką kalkulację: (różnica mocy w kW) × (średnie spalanie l/100km) × 150 × 6,50.

Silniki diesla W124 nieustannie wystawiają się na typowe usterki, które podnoszą koszty utrzymania. Najczęstsze problemy to awaria pompy wspomagania kierownicy - elementu krytycznego dla bezpieczeństwa jazdy, oraz uszkodzenia układu recyrkulacji spalin, zwłaszcza w wersjach z systemem AdBlue. Dodatkowo, przy wysokich przebiegach, modele te mogą wykazywać trudności z rozruchem. Są to usterki, które zwiększają rutynowe koszty serwisowe i mogą znacząco obniżyć żywotność silnika.

Większość problemów skoncentrowana jest wokół 2.0 D 75KM, który z 156 zgłoszeniami stanowi najpopularniejszy wybór wśród użytkowników. Ta liczba świadczy zarówno o dostępności części zamiennych, jak i o tym, że dany silnik cieszy się zaufaniem wśród właścicieli. Jednocześnie najniższe spalanie w ofercie diesla W124 charakteryzuje się modelem 2.0 D 72KM - jedynego diesla poniżej 7 l/100km, co czyni go fundamentalnym wyborem dla osób szukających maksymalnej oszczędności.

Trzy jednostki diesla oszczędzają paliwo w porównaniu do benzyny, a dostępne jednostki napędowe zapewniają różnorodność wyboru. Najważniejsze jest, aby przy zakupie skupić się na historii serwisowej - pompa wspomagania i układ recyrkulacji spalin to najczęstsze koszty naprawy. Jeśli zależy Ci na najniższym zużyciu paliwa, wybierz 2.0 D 72KM - to jedyny diesel poniżej 7 l/100km.

Jakie są najczęstsze usterki silników diesla w Mercedesie W124?

Najczęstsze problemy to awaria pompy wspomagania kierownicy, która uniemożliwia prawidłową pracę układu kierowniczego, oraz uszkodzenia układu recyrkulacji spalin, szczególnie w wersjach z systemem AdBlue. Trzecią częstą usterką są trudności z rozruchem przy wysokich przebiegach, które mogą wymagać kosztownych napraw czy wymiany silnika.

Które silniki diesla są najoszczędniejsze w Mercedesie W124?

Najniższym zużyciem paliwa charakteryzuje się model 2.0 D 72KM z 6,5 l/100km oraz 2.5 D 113KM z 6,7 l/100km. Obie jednostki oferują najkorzystniejsze parametry pod względem kosztów eksploatacji, przy czym 2.0 D 72KM jest jedynym modelem poniżej 7 l/100km, co czyni go fundamentalnym wyborem dla osób szukających maksymalnej oszczędności.

Czy silniki z turbo mają sens mimo wyższego zużycia paliwa?

Turbo w 3.0 TD zapewnia lepszą dynamikę przy wyższym zużyciu - porównaj 7,6 l/100km (3.0 D 136KM) vs 9,1 l/100km (3.0 TD 147KM). Dla wielu kierowców różnica w mocy i przyspieszeniu może przeważać nad wyższymi kosztami paliwa, szczególnie przy większych przebiegach rocznie.

ŚREDNIE SPALANIE SILNIKÓW DIESLA W124 [L100KM]

Wersja AMG - sport, moc i cena za każdy litr paliwa

Wersja AMG dla generacji W124, produkowanej w latach 1992-1997, przekształciła klasyczny sedan w samochód sportowy z wyższą ceną zakupu. Dostępne były w czterech typach nadwozia - Sedan, Kombi, Coupe oraz Cabrio, z różnicą w latach produkcji i ilości gromadzonych danych o zużyciu paliwa.

Sedan AMG powstał w latach 1993-1994 i zgromadził dwa raporty spalania, co pozwala na dokładną analizę. Kombi AMG dostępne było od 1993-1996 roku, natomiast Coupe oraz Cabrio - kolejno w latach 1993-1996 oraz 1992-1997. Niska liczba egzemplarzy i ich rozproszenie geograficzne tłumaczą brak raportów w większości wariantów - tylko dwa pomiary danych z Sedana zapewniają istotne informacje.

Cztery główne jednostki napędowe wyróżniają się różnicą w mocy i charakterystyce. Począwszy od 3.4 AMG z 252 KM (184 kW), przez 3.6 AMG z 272 KM (200 kW), aż po 3.0 AMG z 220 KM (162 kW). Najpotężniejszą jednostką jest 6.0 AMG, osiągająca 381 KM (280 kW), zgodnie z dokumentacją techniczną serii M104 oraz normą homologacji silników AMG (ECE-98/99).

Silnik AMGMoc [KM]Zużycie [l/100km]Koszt [zł/100km]
3.0 AMG22014,5115,64
3.4 AMG25216,8133,94
3.6 AMG27218,2145,26
6.0 AMG38123,9191,61

Sportowe silniki charakteryzują się wyższymi kosztami eksploatacji - najdroższy jest 6.0 AMG z zużyciem 23,9 l/100km i kosztem paliwa 191,61 zł/100km. Dla porównania, dodatkowe 118 KM względem 3.0 AMG (162 kW) generuje różnicę w zużyciu 9,4 l/100km. Przy cenie paliwa 6,00 zł/l i rocznym przebiegu 15 000 km, koszt dodatkowej mocy wynosi (9,4 × 150 × 6,00) / 118 ≈ 7,22 zł rocznie za każdy dodatkowy kW.

Warto przyjrzeć się, że wersja AMG to limitowana edycja z wyższą ceną zakupu, co częściowo rekompensuje koszty paliwa. Przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową - intensywny charakter sportowych silników wymaga regularnej konserwacji. Można zauważyć, że zużycie AMG zdecydowanie przewyższa wersje standardowe tej samej generacji W124.

ZUŻYCIE PALIWA SILNIKÓW AMG [L100KM]

FAQ - najczęstsze pytania o spalanie Mercedes W124

Najniższe spalanie wśród dostępnych jednostek napędowych W124 charakteryzuje się zużyciem 6,5 litra paliwa na 100 kilometrów, co przy cenie 9,00 zł za litr diesla daje koszt 58,53 zł na 100 km przejechanego dystansu. Najdroższą opcją jest wersja 6.0 AMG z zużyciem 23,9 litra na 100 km, co przekłada się na koszt 191,61 zł na 100 km. Różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym modelem wynosi 133,08 zł na 100 km przejechanych kilometrów. Takie rozbieżności występują głównie między jednostkami zasilanymi benzyną a wysokoprężnymi oraz wersjami AMG, które wymagają specjalnego paliwa i mają wyższą emisję.

Ile pali Mercedes W124?

Silniki W124 różnią się znacznie pod względem zużycia paliwa. Najoszczędniejsza jednostka to 2.0 D o mocy 72 koni mechanicznych, która zużywa 6,5 litra na 100 km, co przy cenie 9,00 zł za litr daje koszt 58,53 zł na 100 km. Z kolei najgorszy pod względem efektywności jest 6.0 AMG z 23,9 litra na 100 km - ponad 230 zł na 100 km. Różnica 133,08 zł na 100 km pokazuje, jak istotne są wybory jednostki napędowej. Warto przyjrzeć się również różnicom między trybami jazdy - w mieście zużycie może wzrosnąć nawet o 20% w porównaniu do trasy.

Jakie są typowe usterki przy dużym przebiegu?

Przy przebiegu powyżej 300 tys. kilometrów najczęstsze usterki dotyczą m.in. pompy wspomagania kierownicy, która może pracować głośno i tracić skuteczność. Może też wystąpić awaria kontrolki na tablicy rozdzielczej, które mogą zniknąć z powodu korozji styków. Silniki M104 i M103 wymagają regularnego monitorowania ciśnienia oleju - ich usterki układu dolotowego często objawiają się szarpaniem przy przyspieszaniu. W wersjach diesla OM602 i OM603 typowe są problemy z rozruchem, a także wycieki płynu chłodniczego i awarie czujników masowego przepływu powietrza.

Czy warto kupić W124 z USA?

Zakup W124 z USA wymaga dostosowania do europejskich norm oraz specjalnej procedury rejestracji, co zwiększa koszty i czas uzyskania homologacji. Model ten to klasyczny samochód produkowany w latach 1984-1997, a wersje zamontowane w USA mogą mieć różne jednostki napędowe oraz różnice w wyposażeniu. W przedziale cenowym do 20 000 zł można znaleźć różne modele w zależności od stanu technicznego i historii pojazdu. Istotne są także różnice w konstrukcji - np. układ wydechowy czy systemy bezpieczeństwa mogą wymagać modyfikacji.

Jak sprawdzić VIN przed zakupem?

Weryfikacja numeru VIN powinna obejmować siedem kluczowych punktów. Najpierw sprawdź numer VIN w dokumentach i na nadwoziu, aby się zgadzały. Następnie zweryfikuj historię pojazdu w bazach danych - to pozwala wykryć ukryte przyczyny usterki. Trzeci punkt to weryfikacja daty produkcji i ewentualnych aktualizacji. Czwarty punkt to potwierdzenie jednostki napędowej - np. systemu napędu na cztery koła, który w wersji 4MATIC może mieć inną charakterystykę spalania. Piąty punkt to sprawdzenie kodu silnika, szósty - przebiegu i stanu technicznego, a siódmy - ważności dokumentów dla kierowcy oraz ubezpieczenia.

Czy 4MATIC pali głośniej?

Wersja 4MATIC nie automatycznie pali głośniej, ale może mieć nieco wyższe zużycie paliwa w zależności od konkretnego silnika. System napędu na cztery koła zwiększa opory toczenia, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na paliwo. Dostępne jednostki napędowe z systemem 4MATIC to m.in. 2.6 oraz 3.0, a także 5.0 - ich różnice w spalaniu zależą głównie od mocy, a nie samego systemu. Warto przyjrzeć się również charakterystyce jazdy - system ten jest korzystny w trudnych warunkach, ale kosztem efektywności paliwowej.

Jakie są różnice w spalaniu miejskim i trasowym?

Różnice w zużyciu paliwa między trybami miejskim a trasowym zależą głównie od charakterystyki jazdy. W mieście częstsze zatrzymywanie i przyspieszanie zwiększają zużycie paliwa, aż do 15-20% więcej niż na trasie, gdzie stała prędkość pozwala na lepszą efektywność paliwową. Jednostki wysokoprężne zazwyczaj lepiej radzą sobie w cyklu miejskim niż jednostki zasilane benzyną, a turboowe wersje mogą wykorzystać lepsze ładowanie przy niższych prędkościach. Istotny jest także wpływ temperatury otoczenia - w zimie zużycie może wzrosnąć z powodu potrzeby krótszego rozruchu.

Redakcja W124 · wszystkie artykuły